Automatický bigovací stroj Morgana Autocreaser PRO

 

Stroj Morgana Autocrease je speciální stroj pro automatické rýhování (bigování) a případnou perforaci archů papíru, kartonů a ostatních měkkých materiálů ve formě archu. Stroj je vybaven podtlakovým vzduchovým nakládáním a možností elektronického programování až 15 bigů na archu. Po nastavení stroj automaticky příčně biguje procházející archy. Vzhledem ke konstrukci nakladače je možno jej během práce průběžně doplňovat. Zároveň s příčným bigováním zvláštní bigovací lištou je možno použít i podélné bigování nebo perforování rotačními nástroji.
Na přání je možno stroj dodat se setřásacím zařízením.

Základní technické údaje:    
Model stroje Autocreaser PRO 33 Autocreaser PRO 50
Maximální pracovní formát archu 700 x 330 mm 700 x 500 mm
Maximální pracovní formát archu s ručním podáváním 1200 x 330 mm 1200 x 500 mm
Minimální pracovní formát archu s autom.podáváním 140 x 210 mm 140 x 210 mm
Rozsah gramáží papíru 70 až 400 g/m2 70 až 400 g/m2
Maximální množství bigů na archu 15 15
Maximální počet programů 9 9
Minimální vzdálenost mezi bigy 4 mm 4 mm
Minimální krok nastavení vzdálenosti mezi bigy 0,1 mm 0,1 mm
Minimální vzdálenost bigů od čelní hrany papíru 25 mm 25 mm
Minimální vzdálenost bigů od zadní hrany papíru 25 mm 25 mm
Maximální rychlost provozu (jeden big na A4 ) 8500 archů za hodinu
(liší se podle počtu bigů na archu a podle délky archu)
8500 archů za hodinu
(liší se podle počtu bigů na archu a podle délky archu)
Způsob nakládání podtlakovým válečkem podtlakovým válečkem
Výška stohu v nakladači 45 mm 45 mm
Příkon stroje 1,1 kW 1,1 kW
Váha stroje 120 kg 190 kg
Rozměry 1168 x 457 x 990 mm 1780 x 700 x 1000 mm

Doplňující informace
Bočnice stroje jsou z leteckého duralu o tloušťce 12mm, což zajišťuje dlouhodobou stabilitu stroje. Váha 190 kg rovněž přispívá ke stabilitě stroje, stroj je však vybaven také kolečky pro snadný převoz.
Ovládání stroje je pomocí dotykové obrazovky. Délka archu i pozice bigů jsou viditelné na displeji. kde Standardní velikosti archů a obvyklé pozice bigů vzhledem k obvyklému dalšímu zpracování jsou již předvoleny a jejich výběr opět probíhá pomocí dotykové obrazovky.
Počítadlo archů a dávkování jsou samozřejmě zahrnuty. Počítač dávky po dosažení zvoleného počtu na okamžik přerušuje nakládání ale vykladačový pás se pohybuje dál a tím dojde k oddělení jednotlivých dávek. Doba oddělení dávek je volitelná.
Ruční podávání: pokud je arch delší než 700 mm pak je možno ještě podávat archy do stroje ručně po jednom archu. Tento způsob se hodí pro jednorázové práce, kdy není požadován vysoký výkon.
Ruční podávání je možné též použít u velmi malých archů, které jsou menší než technická specifikace stroje. Také se používá pokud je stroj využít na bigování archů po slepotisku, kde je nelze narovnat do stohu, který by odebíral automatický nakladač. Konstrukce nakladače umožňuje i nakládání archů, které nejsou na čelní hraně pravoúhlé, tj. lze nakládat i archy ve tvaru trojúhelníku a podobně.
Minimální vzdálenost mezi bigy 4 mm je pouze doporučená, lze ji nastavit i menší, (v teoretické vzdálenosti 0,1 mm což je minimální krok programování) ale pak hranice mezi jednotlivými bigy není příliš zřetelná. (záleží samozřejmě na kvalitě a gramáži bigovaného papíru).
Možnost výměny bigovacích lišt: Stroj je standardně dodáván s bigovací lištou vhodnou pro všechny druhy papíru a kartonů. Pokud je potřeba jiné šířky bigovací lišty pak je možno dodat ještě užší a širší než je standardní, případně vyrobit speciální šíři na zakázku.
Stroje je vybaven seřízením hloubky bigování, které může provádět obsluha.
Přestavení stroje při příčném bigování z jedné práce na druhou je velmi krátké, zručnému uživateli netrvá déle než 2-3 minuty. Při změně způsobu bigování bez změny formátu archu je přestavení z jednoho způsobu na jiný kratší než 2 vteřiny.
Stroje je vybaven vykřivováním nakládaných archů z nakladače, to umožňuje aby byly správně nabigovány i archy, které mají „špičku“.
Počítač dávky po dosažení zvoleného počtu na okamžik přerušuje nakládání ale vykladačový pás se pohybuje dál a tím dojde k oddělení jednotlivých dávek. Doba oddělení dávek je volitelná.
Stroj je standardně vybaven také zařízením pro podélnou perforaci, řezaní a podélné bigování. To vše je prováděno kolečky na výstupních hřídelích ze stroje. Se stojem jsou standardně dodávány jedno perforační kolečko a jedno bigovací kolečko. K dispozici jsou na výběr tři druhy perforace.
Stroj je kompletně zakrytován, nikde z něj nevystupují žádné hadice, výkonný kompresor je umístěn uvnitř bočnic a je vybaven výkonným odsávání tepla a tedy při dlouhodobém provozu nehrozí popálení obsluhy od ohřátého kompresoru jako u strojů, kde kompresor není zakrytován.

Jako zvláštní příslušenství je možno dodávat setřásací zařízení.

 

Autocreaser PRO Vnitřek stroje
panel schema lišt
Autocreaser PRO - ovl.panel schema lišt
   

 

Morgana Autocreaser PRO 33 - video

Morgana Autocreaser PRO 50 - video